سبک زندگی, سلامتی

10 خواص معجزه گر شکلات که از آن بی خبرید !!

1 scaled

10 خواص معجزه گر شکلات که از آن بی خبرید !!

شکلات یک خوراکی ارزشمند و بسیار خوش طعم است . اکثر افراد بر خلاف واقعیت تصور بدی از شکلات داشته و مصرف شکلات را به عنوان عامل اصلی افزایش دیابت و کلسترول در بدن می دانند و دیگران به ویژه افراد مبتلا به دیابت را از آن منع میکنند؛ اما در واقع با مصرف صحیح شکلات و مدیریت و کنترل مصرف این خوراکی ارزشمند ، میتوان از خواص مفید آن در سلامتی بهره مند شد  .برای آشنایی بیشتر با خواص و مزایای فوق العاده ی موجود در شکلات  ، تا انتهای این مطالب با نیتالا همراه باشید .

2

 • شکلات سرشار از آنتی اکسیدان و مواد معدنی :

شکلات حاوی فلاونوئیدها است . فلاونوئیدها به طور طبیعی در سبزیجات ، چای ، میوه ها وجود دارند . فلاونوئیدها به داشتن خاصیت ضد ویروسی ، ضد التهابی و ضد تومور و همچنین آنتی اکسیدانی معروف گشته است . شکلات حاوی دونوع فلاوئونید است که منبع غنی شده از آنتی اکسیدان ها به شمار می روند . شما باید شکلات هایی  را مصرف کنید که تیره تر و تا حدامکان به کاکائوی خام نزدیک باشد ، چرا که شکلات سفید دارای هیچ گونه فلاونولی نیست .هرچه شکلات تلخ تر و تیره تر باشد میزان غلظت کاکائو در آن بیشتر است . شکلات با ۷۰ درصد کاکائو و یا بالاتر منبع غنی شده از فلاونوئیدها است .  البته مقدار کمی از فلاونول را می توان در شکلات شیری رنگ نیز یافت اما به دلیل وجود غلظت بالای شیر و شکر در آن ، مصرف بیش از حد آن سبب اضافه وزن میشود .

 • خواص شکلات برای بیماران دیابتی :

نتایج پژوهشی نشان داده اند که اگر شکلات به میزان کم و معتدل مصرف شود فلاونوئیدهای درون آن سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و عملکرد انسولین خون را بهتر می کند . افزایش سوخت و ساز بدن و تقویت عملکرد انسولین ، از جمله موارد مهم و تاثیرگذاری هستند که به بهبود وضعیت افراد مبتلا به دیابت کمک می کنند .

 • تاثیر شکلات بر افزایش شادی و نشاط ، ضدافسردگی :

یکی از مزیت های شگفت آور شکلات این است که مصرف شکلات می تواند به بهبود روحیه ی افراد کمک زیادی کند . شکلات تیره تولید اندروفین و مواد شیمیایی موجود در مغز را که سبب افزایش احساس لذت می شود را تحریک و تقویت می کند . هورمون اندروفین سبب برانگیختن احساسات شادی در شما می شود .تولید این هورمون ها در بدن می توانند در کاهش افسردگی و پیشگیری از بروز اختلالات ذهنی در افراد ، موثر واقع شوند . شکلات تیره حاوی سروتونین است ، ماده ی سروتونین یک ماده ی بسیار موثر در رفع افسردگی به شمار میرود  به همین دلیل خوردن شکلات به افرادی که دچار افسردگی هستند ؛  برای غلبه کردن بر ناراحتی و افسردگی و روی آوردن به شادی و نشاط توصیه می شود .

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی :
 • کاهش خطر لخته شدن خون
 • کاهش کلسترول مضر خون LDL
 • کاهش فشار خون

طبق تحقیقات متخصصان پزشکی ، شکلات به تولید و افزایش اکسید نیتریک در سلول های درون رگی میپردازد . اکسید نیتریک ماده ای است که انقباض عروقی ، خونی را تقویت می کند و به عملکرد بهتر قلبی و عروقی کمک شایانی می کند و در نتیجه سبب کاهش و رفع مواردی که موجب بیماری قلبی هستند میشود . البته باید در مصرف شکلات دقت ویژه داشته باشید .

1

 • خواص شکلات در کاهش کلسترول مضر خون :

کلسترول LDL برای بدن انسان بسیار مضر است . اگرچه مصرف زیاد شکلات برای سلامتی بدن مضر است اما طبق تحقیقات انجام شده ، مصرف منظمی از میزان مناسب از شکلات ، می تواند میزان کلسترول مضر در بدن انسان را کاهش دهد ، همچنین به کاهش فشارخون در افراد نیز کمک بسیاری می کند .

 • خواص شکلات در پیشگیری از آلزایمر :
 • تقویت حافظه
 • پیشگیری از آلزایمر
 • بهبود عملکرد مغز

بیماری آلزایمر به دلیل ورود آسیب به مسیرهای عصبی مغز افراد صورت می گیرد و سبب مختل شدن عملکرد ذهنی آنها می شود . در شکلات ماده ای به نام ( لاوادو )  وجود دارد . مصرف شکلات حاوی لاوادو آسیبی که به مسیرهای عصبی در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر وارد شده است را کاهش می دهد . همچنین به دلیل فلاونول موجود در شکلات ، با مصرف شکلات ؛ جریان خون بیشتری وارد مغز می شود و عملکرد مغز را چندین برابر می کند . به طور کلی مصرف شکلات سبب تقویت حافظه ، پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و بهبود عملکرد مغز می شود .

 • خواص شکلات بر تقویت بینایی :

در این خصوص پژوهش های گوناگونی انجام شده است ، در یکی از این پژوهش ها موضوع اصلی  اثر فلاونوئیدهای موجود در شکلات تیره بود ، محققات شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند و تست بینایی را بر هر در گروه به طور مجزا انجام دادند . در طی این پژوهش ، محققات متوجه شدند ، آن گروهی که شکلات تلخ خورده بودند در تست های بینایی انجام شده ، نسبت به گروه دیگر عملکرد بهتری داشته اند .

 • خواص شکلات بر سلامتی پوست وجلوگیری از آفتاب سوختگی :

مصرف شکلات با حفظ رطوبت و آبرسانی عمقی پوست شما سبب می شود بتوانید پوست ارزشمند خود را در برابر اشعه های مضر آفتاب و مواجه با آفتاب سوختگی محافظت کنید . جالب است بدانید در پژوهشی که شرکت کنندگان آن خانم بودند ، محققان با این نتیجه روبه رو شدند که ، خانم هایی که شکلات حاوی میزان زیادی از فلاونوئید  را مصرف می کردند ، دو برابر بیشتر از کسانی که شکلات کمتری مصرف می کردند توانستند اشعه فرا بنفش آفتاب را برروی پوستشان تحمل کنند .

4

 • شکلات سبب کاهش فیبریلاسیون دهلیزی می شود :

فیبریلاسیون دهلیزی یک لرزش و یک ضربان لرزاننده قلب است . فیبریلاسیون دهلیزی میتواند سبب لخته شدن خون ، سکته مغزی و نارسایی قلبی در برخی افراد شود . طبق تحقیقات اخیر حداقل ۷/۲ میلیون نفر با فیبریلاسیون دهلیزی مواجه هستند . جالب است بدانید طبق یک مطالعه ی دانمارکی ثابت شده است که مشارکت کنندگانی که مقدار متوسط شکلات را مصرف کرده اند ، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی کمتری داشته اند .

 • خواص شکلات برای درمان سرفه های مزمن :

یکی دیگر از فواید ارزشمند شکلات ، کاهش سرفه های مزمن است . به دلیل وجود یک ماده ی شیمیایی به نام تئوبرومین در شکلات ، مصرف شکلات می تواند سبب خفیف تر شدن سرفه های مزمن و آزاردهنده شود .

امیدواریم از این مطالب نهایت لذت را برده باشید.

با نیتالا خرید آسان و لذت بخشی را تجربه کن 😉❤.

دیدگاهتان را بنویسید